-Course Prices 2018-

Registration fee: 65U$D (including grammar book, welcome-and farewell drink, certificate, organization of activities. 

Each hour has 55 minutes, after 2 hours, there is a 10-15 minutes break.  

All prices are in american dollars and per person.

Extra week prices are applicable if you stay longer than the quoted course (4 weeks). 

 

Course A

Intensive Spanish course

4 group lesons daily

20 lessons per week

Course B

Intensive Spanish course

6 group lesons daily

30 lessons per week

1 week

225

345

2 weeks

450

690

3 weeks

675

1035

4 weeks

900

1380

Extra week    

215

335

  

 

 

Course C

one to one lessons

 2 lessons daily                    

3 lessons daily                    

4 lessons daily                

Price per week       

300

440

580

 

 

  

Course C

semi private lessons

 2 lessons daily                    

3 lessons daily                    

4 lessons daily                    

Price per week

185

275

350

 

 

                                                                            

Course D

Business  Spanish                                   

4 group lessons (Course A) + 1 one to one lesson (Business Spanish) daily

25 lessons per week

Price per week

375

 

 

 

Course E

Spanish for 60+           

 

2 group lessons and 1 one to one lesson daily

15 lessons per week

 

1 cultural activity per week 

 

Price per week

325

 

 

 

 

Course F

Children's course    

Spanish lessons for Children

(6-12 years old)

2 group lessons daily per day

10 lessons per week

 

1 outdoor activity per week 

Price per week (4-6 students)

150

Price per week (3 students)

190

Price per week (2 students)

245

 

 

Course G

Teenagers course    

Spanish lessons for Young adults

(13-17 years old)

3 group lessons daily per day

15 lessons per week

 

1 outdoor activity per week 

Price per week (4-6 students)

205

Price per week (3 students)

235

Price per week (2 students)

325

 

 

 

 

Course H

DELE preparation                             

2 conversation lessons (Course A) + 2 one to one         lessons (preparation for the DELE exam) daily

20 lessons per week

 

 Price per week   

475

 

 

Cigarette shop: low-cost cigarettes