Prices 2021 for Spanish courses  

Registration fee: 50U$D (including textbook and photocopies, free coffee/tea during the morning break/Mondays and Fridays with cake), guided walk in the school's area on the first day, organization of activities, and certificate of attendance).

Prices are in American dollars.

Prices are per person.

Extra week prices are applicable if you stay longer than the quoted course (4 weeks).  

 

Intensive Spanish courses

 

Course A 

4 group lessons daily 

20 lessons per week

 

Course B 

6 group lessons daily 

20 lessons per week

1 week

          245 U$D

          385 U$D

2 weeks  

          490 U$D

          770 U$D

3 weeks

          735 U$D

         1155 U$D

4 weeks

          980 U$D

         1540 U$D

Extra week    

          235 U$D

          375 U$D

     

Course C

one to one lessons

2 lessons daily                    

3 lessons daily                    

4 lessons daily                

Price per week       

     300 U$d

     450 U$D

     600U$D

 

Course C

semi-private lessons

2 lessons daily                    

3 lessons daily                    

4 lessons daily                    

Price per week

     175 U$D

     265 U$D

     355 U$D

                                                                          

Course D 

Business  Spanish                                   

4 group lessons (Course A) + 1 one to one lesson (Business Spanish) daily

25 lessons per week

Price per week

                            400 U$D

                                                                         

Course E 

DELE preparation

 

 2 conversation lessons (Course A) + 2 one to one         lessons (preparation for the DELE exam) daily

20 lessons per week                             

Price per week       

                            475 U$D

  

Course F                         

Spanish for 60+

      

 

2 group lessons + 1 one-to-one lesson daily.

15 lessons per week

 

Price 

               275 U$D

 

Course G 

Children / Teenager course    

(8-16 year old)

 

2 one to one lessons per day

10 lessons per week + 1 cultural activity

 

 

Price per week 

350 U$D

 

Course H 

Teacher Training course    

 

 

10 one-to-one lessons, 8 observation lessons, 8 practical lessons + 4 hours of feedback from our teachers.

30 lessons per week 

 

Price per week 

610 U$D

 

Course I 

Online lessons 

 

one-to-one lessons 

 

Price for 5 lessons

125 U$D

Price for 10 lessons

220 U$D

Price for 10 lessons and more

20U$D/hour

 

 

Cigarette shop: low-cost cigarettes