Pricing Spanish courses

Prices are in U.S. Dollars and are per person.

The extra week price is charged after finishing 4 weeks of lessons.

Intensive Spanish course A 4 daily group lessons / 20 lessons per week
Price for 1 week265
Price for 2 weeks530
Price for 3 weeks795
Price for 4 weeks1060
Price for extra week260
Intensive Spanish course B 6 daily group lessons / 30 lessons per week
Price for 1 week385
Price for 2 weeks770
Price for 3 weeks1155
Price for 4 weeks1540
Price for extra week380

Spanish Course C one-to-one lessons2 lessons daily/10 lessons per week3 lessons daily/ 15 lessons per week4 lessons daily / 20 lessson per week
Price per week350515700
Spanish Course C semi private lessons2 lessons daily/10 lessons per week3 lessons daily/ 15 lessons per week4 lessons daily / 20 lessson per week
Price per week200300400
Business Spanish course D4 group lessons (Course A) + 1 one to one lesson (Business Spanish) daily
5 lessons per day / 25 lessons per week
Price per week440
DELE COURSE E 2 conversation or grammar lessons in a small group and 2 one to one lessons (for DELE preparation) daily      
 4 lessons per day / 20 lessons per week
Price per week500
60+ Spanish course F       2 group lessons and 1 one to one lesson daily    
     3 lessons per day / 15 lessons per week
Price per week325
Spanish course for Children / Teenagers (8-16 years old)
Course G
     2 one-to-one lessons per day
10 lessons per week
1 cultural activity         
                
Price per week400
(special price for small groups)
Spanish Teachers Trainer course
Course H
     10 one-to-one lessons+8 observation+8 practical+4 hours of feedback from our teachers/ 10 lessons.
30 lessons per week        
                
Price per week690
Online Spanish course I     10 one-to-one lessons+8 observation+8 practical+4 hours of feedback from our teachers/ 10 lessons.
30 lessons per week        
                
Price for 5 lessons125
Price for 10 lessons220

========================================================================

Pricing Accommodation

Prices are in U.S. Dollars and are per person.

Accommodation runs from Sunday before the first course day until Saturday after the last course day.    

Double room can only be booked if students are travelling together.                        

Linen/towels and weekly cleaning included

Free Wi fi

Special price for long term stay

School ResidenceSingle room
shared bathroom
Double room
shared bathroom
Single room private bathroom
Price for 1 week
(6 nights)
200150240
Price for 2 weeks
(13 nights)
375300455
Price for 3 weeks
(20 nights)
540420650
Price for 4 weeks
(27 nights)
730 580810
Price for extra week
(7 nights
190155210
Price for extra night272230
Family Homesingle room including half board
Price for 1 week (6 nights)315
Price for 2 weeks (13 nights)680
Price for 3 weeks (20 nights)1045
Price for 4 weeks (27 nights)1410
Price for extra week365
Price for extra nights50
Double room on request

==================================================================

NEW Ranch stay at Cortijo La Herradura in the countryside of Uruguay; at approximately 30km from the airport, 65km from the Spanish school in Montevideo and 95km from the Spanish school in Punta del Este.Price
Option 1; 1 week of intensive Spanish group course at our school in Montevideo or Punta del Este, single room in the school residence, single room including half board and activities at the Ranch for 7 nights.
830
Option 2; 1 week of intensive Spanish group course at our school in Montevideo or Punta del Este, double room in the school residence, double room including half board and activities at the Ranch for 7 nights.710
Option 3; practise your Spanish in participating in the daily activities; animal care, organic gardening, maintenance, horse training, shopping etc. Single or double room including half board during 7 nights. Price for a single room: 365

Price for a double room: 295
Ask for a detailed program or a different package.
More weeks can be booked.
Transport from the airport or nearby village is possible (not included in the price).
Prices are per person